Податок на нерухомість

З нового року набули чинності зміни до Податкового кодексу,  які стосуються податку  на нерухомість.

Одна з важливих новацій –  податок тепер нараховуватиметься не тільки на квартири чи будинки, але й на нежитлову нерухомість, як-от: хліви, стайні, гаражі, навіси, вбиральні, літні кухні. Тішить наразі одне – податок на нерухомість по-новому будемо платити з 2016 року. Детальніше про це розповідає юрист столичної юридичної компанії Євген Власов.

–  Яка нерухомість під-лягатиме оподаткуванню за 2015 рік?

– Зауважу, що податок з нерухомості доведеться сплачувати власникам  (юридичним і фізичним особам) як житлової, так і нежитлової нерухомості.Новий закон передбачає пільги зі сплати податку на нерухомість для фізичних осіб. Не обкладатиметься податком квартира до 60 кв. метрів включно, житловий будинок – до 120 кв. метрів включно, будинок і квартира (до 180 кв. метрів включно), що перебувають у власності одного платника податку. Для прикладу. Якщо площа квартири 65 кв. м., то податок доведеться заплатити за понаднормові 5 кв. метрів.

– І яку суму?

– Повноваження щодо встановлення ставки податку на нерухомість делеговано місцевим органам влади. Але в законі прописано, що ставка податку не має перевищувати 2% мінімальної заробітної плати на рік. Виходячи з цього, у 2015  році максимальна ставка за 1 кв. м понаднормової (пільгової) площі на житлову нерухомість – 24,36 грн. Тобто власникам квартири площею 65 кв. м треба буде заплатити щонайбільше 121,80 грн. податку.

– Яка нежитлова нерухомість фізичних осіб обкладатиметься податком? І за якою ставкою?

– Майже вся. Для нежитлової нерухомості пільг не передбачено. Відповідно до положень Податкового кодексу України, до нежитлового майна зараховують, зокрема, й господарські (присадибні) будівлі – допоміжні (нежитлові) приміщення, до яких належать сараї, хліви, гаражі, літні кухні, майстерні, вбиральні, погреби, навіси. Ці приміщення обкладуть податком, якщо інформація про них є в Державному реєстрі речових прав.

Щодо ставки податку на житлову нерухомість. Передбачено, що на цей рік вона не може перевищувати 1% мінімальної заробітної плати. Тобто, мінімальна ставка податку на нежитлову нерухомість за 2015 рік становитиме 12,18 грн. за 1 кв. м площі.

– Яка нерухомість не підлягає оподаткуванню?

– Будівлі дитячих будинків сімейного типу, гуртожитки, житлова нерухомість, непридатна для проживання у зв’язку з аварійним станом. А  також житло, яке належить дітям-сиротам, дітям, позбавлених батьківського піклування, дітям-інвалідам, яких виховують матері-одиначки (батьки-одинаки), але не більше, як один такий об’єкт на дитину.

– До якого часу треба буде сплатити податок на нерухомість за новими правилами?

– За цей рік – аж у 2016-му. До 1 липня наступного року податкові органи повинні прислати платникові податку (за місцем його реєстрації) відповідне повідомлення-рішення. Фізичній особі податок треба буде заплатити протягом 60 днів від дати вручення. За несплату передбачено пеню: до 30 календарних днів  – 10% суми, понад 30 днів – 20%.

Леся Ясинчук